Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Omia rat­kai­su­ja läm­mi­tyk­seen – ­Pin­ta­mol­la Kor­va­lan talot läm­piä­vät yh­tei­sen läm­pö­lai­tok­sen voimin, energia saadaan itse tuo­te­tul­la tur­peel­la ja kent­tä­sirk­ke­lin purulla ja kuo­rik­keel­la

Pintamo
Toivo Korvalan takapihalla on lämpölaitos, joka tuottaa lämmön ja lämpimän käyttöveden kahteen taloon. ”Omassa talossa oli aluksi suora sähkölämmitys. Kulutus saattoi olla 30 000 kilowattituntia vuodessa ennen kuin kaikki eristeet olivat viimeisen päälle. Arvioin, että nykyisin menee jotain 25 000 kWh vuodessa taloa kohti”, Korvala sanoo.
Toivo Korvalan takapihalla on lämpölaitos, joka tuottaa lämmön ja lämpimän käyttöveden kahteen taloon. ”Omassa talossa oli aluksi suora sähkölämmitys. Kulutus saattoi olla 30 000 kilowattituntia vuodessa ennen kuin kaikki eristeet olivat viimeisen päälle.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.