LC Pudasjärvi Hilimojen nuorisovastaava Maaret Ihme kannustaa paikallisia nuoria hakemaan mukaan lionsklubien nuorisovaihto-ohjelmaan.
– Haluamme tarjota mahdollisuuden meidän alueemme nuorille päästä ulkomaille matkustamaan ja oppimaan uutta, Ihme ja Hilimojen presidentti Elvi Räisänen kertovat.
Nuorisovaihto on turvallinen tapa avartaa maailmaa, kansainvälistyä ja päästä matkustamaan.
Vaihto-ohjelma koostuu eri puolilla maailmaa toimivien lionsklubien järjestämistä nuorisovaihdoista ja nuorisoleireistä. Lions-nuorisovaihtoon ei kuulu kouluopiskelua eikä ansiotyötä.
– Nuori voi itse esittää toiveita vaihtopaikasta, Ihme tietää.
Paikan päällä nuoret majoittuvat isäntäperheissä ja saavat apua paikallisilta LC:n edustajilta.
Leijonien nuorisovaihto antaa joka vuosi tuhansille nuorille tilaisuuden kokea elämää toisessa kulttuurissa ja oppia ymmärtämään maailmaa matkailun välityksellä.
Pudasjärveltä on vuosittain lähetetty vaihtoon yksi tai kaksi nuorta.
– Kannattaa käyttää mahdollisuuksia hyväksi ja hakea mukaan, Räisänen tuumaa.
Hakemukset tulee jättää Hilimoille viimeistään joulukuussa ja valinnat tehdään kevättalvella. Lisätietoja asiasta saa Ihmeeltä ja Räisäseltä.
– Tiedotamme asiasta vielä kouluilla syksyn aikana, Ihme kertoo.
Mukaan valitut saavat tarkemmat tiedot vaihdosta kesällä. Nuorisovaihdosta ei tule nuorelle itselleen paljonkaan kustannuksia, mutta esimerkiksi passi- ja viisumiasiat täytyy huolehtia itse. Hilimat ovat korvanneet matkakustannuksia 700 euroon saakka.