Myös maa­ta­lou­den on­gel­mat esillä

Tutkimus kustannustehokkain tapa ratkaista

Kansakoulun tilalla vieraat saivat tietoiskun maatalouden pulmista.
Kansakoulun tilalla vieraat saivat tietoiskun maatalouden pulmista.
Kuva: Toivo Kiminki

Vaikka viime viikon kansanedustajavierailun varsinaisena teemana olikin turvemaiden peltojen asema, nousi muitakin ongelmia esille. Vierailulla edustajat saivat kuulla yli-livolaisen Kansakoulun tilan kuulumisia.

Tilan vanha pari, Juha ja Sirkka Pankinaho kertoivat turvemaiden peltojen olevan aivan ratkaisevia, tilan 126 hehtaarin peltopinta-alasta liki 80 prosenttia on niitä.

Merkittäviä ne ovat koko maakunnassakin, selvisi MTK Pohjois-Suomen toiminnanjohtaja Matti Tyhtilän alustuksesta.

– Maataloudessa ollaan hyvin tietoisia eloperäisten peltojen ongelmista ilmaston ja ympäristönäkökohtien kannalta. Elinkeinolla on kuitenkin halu olla osa ratkaisua, ei vain ongelma.

Tutkimusta ja siihen tarpeellista rahoitusta Tyhtilä peräsi päätöksenteon tueksi. Varsinkin Pohjois-Pohjanmaalla, jossa tuotetaan liki kolmannes maan maidosta ja naudanlihasta, niitä kaivataan.

– Viljelytoiminnan rajoittamista ei maataloudessa hyväksytä miltään osin vaikka sitä EU:n päästöpolitiikan osana käsitelläänkin.

Lisää ongelmia maataloudelle on tuonut päättymässä oleva, jo neljäs peräkkäinen vaikea kasvukausi. Koska satovahingot pitää nykyään korvata omilla vakuutuksilla, ovat vahingot useinkin jäämässä viime kädessä tilan toimeentulosta otettaviksi.

Tuotannon kehittämisen ja kustannusten leikkaamisen polku on nyt kuljettu loppuun, Tyhtilä kärjisti. Tuottajajärjestö vaatii Suomeen toimivat elintarvikemarkkinat, jotka takaavat riittävän osuuden kuluttajan maksamasta hinnasta myös alkutuotantoon.

– Kaupat takovat elintarvikkeilla huipputulosta, mutta maatalous on nyt kriisissä. Kaupan omille merkeille pitää saada pelisäännöt, muuten tuottajat ovat vain kauppojen alihankkijoita.

Luonnonvarakeskuksen tutkija Erkki Joki-Tokola kertoi peltoja tarvittavan karjataloudessa lisää lannan, ei niinkään tuotannon takia.

– Tukien ja tuotannon välillä on lakien tuomaa ristiriitaa. Turvepeltojen ongelma on vesistö- ja ravinnekuormitus.

Tutkimusrahoitus on kuitenkin huvennut. Joki-Tokola kaipasi tutkimusmyönteisyyttä, tutkimus olisi kustannustehokkain tapa ongelmien ratkaisussa.

Kansanedustaja Marisanna Jarva, Keskusta, tarttui miehen huoleen ja myönsi tutkimuseuroista tingityn. Lisää tarvittaisiin nyt, ei vain maatalouden vaan myös ilmaston takia.

Puoluetoveri Antti Rantakangas lupasi, että tämän viikon budjettiriihestä ei tulla maatalouden kannalta tyhjin käsin. Pelkkä kriisipaketti ei hänestä riitä, pitemmän tähtäimen ratkaisuja tarvitaan.

Poromiesten ja viljelijöiden tilannettakin sivuttiin. Ulla Parviaisen mukaan seuraavaan hallitusohjelmaan tulee ottaa maininta poronhoitolain uudistamisesta. Porovahinkojen arviointilautakuntien tilanne pitää hänestä ottaa jo aiemmin.

Porotalouden ja matkailun suhteesta vieraat saivat kuulla Taivalkosken Virkkusen tilalla tarjotun päivällisen yhteydessä. Tilan isäntä Juha Virkkunen pääsi siellä vastailemaan moniin kysymyksiin.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä