Tilastokeskuksen tuoreen väkilukuennusteen mukaan vuonna 2040 Pudasjärvellä on 6650 asukasta eli noin viidennes vähemmän verrattuna nykyiseen reiluun 8300:aan. Rajanaapurissa Oulussa suunta on toiseen suuntaan. Siellä väkiluvun oletetaan kasvavan 23 prosenttia. Merkittävä ero on myös väestön ikäjakaumassa: siinä missä täällä yli 65-vuotiaiden osuus kasvaa yli kolmannekseen väestöstä, Oulussa se kipuaa vain noin viidennekseen.
Suomalaiset pakkautuvat etelään ja länteen suurimpien kasvukeskusten ympärille. Samaan aikaan Ylen reportaasissa ihmetellään, miten syrjä-Suomessa oikein eletään. Kylläpäs kannustaa. Vastaus kysymykseen voi hämmästyttää – ihan samalla tavalla täällä eletään kuin muuallakin, mutta reviiri on vain vähän laajempi.
Olennaista lienee asenne, sillä syrjäisyys on suhteellista. Mitataanko aikaa vai matkaa? Puhutaanko puolesta tunnista auton ratissa vai tunnista, joka vietetään junassa, ratikassa ja vielä muutamassa siirtymässä?
Maaseutua ja kaupunkia tai hajanaista ja tiivistä ei kannata asettaa vastakkain. Molemmat tarvitsevat toisiaan ja oppivat toisiltaan. Oman aseman ja mahdollisuuksien tunnistaminen antaa vapautta elää sellaista elämää kuin haluaa.
Täällä haja-asutusalueella asuvien kannattaa myös välillä käydä katsomassa muita ihmisiä ja neonvaloja.