Luovia rat­kai­su­ja Pyt­kys­sä – täl­lai­sia suun­ni­tel­mia Marilla ja Kir­sil­lä on yri­tys­toi­min­nas­taan Naa­man­ka­jär­ven ran­nal­la

Mari Kälkäjä ja Kirsi Hanhela kertovat, miten yhteinen yritystoiminta sai alkunsa ja miten toimintaa aiotaan kehittää.

Pytky Cafén vastaanotto on ollut iloinen yllätys ja yrittäjät ovat saaneet runsaasti myönteistä palautetta. Etenkin itse leivotut munkit ovat tehneet kauppansa ja niitä ostetaan myös kotiin isompia määriä.  <p>Pyky cafén toimintaa jatketaan take away -palvelulla, jossa syötävää ja juotavaa voi ostaa katoksesta. Mari Kälkäjä ja Kirsi Hanhela pystyttämässä katosta.</p>
Pytky Cafén vastaanotto on ollut iloinen yllätys ja yrittäjät ovat saaneet runsaasti myönteistä palautetta. Etenkin itse leivotut munkit ovat tehneet kauppansa ja niitä ostetaan myös kotiin isompia määriä.
Pytky Cafén vastaanotto on ollut iloinen yllätys ja yrittäjät ovat saaneet runsaasti myönteistä palautetta. Etenkin itse leivotut munkit ovat tehneet kauppansa ja niitä ostetaan myös kotiin isompia määriä.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Pytky cafén yrittäjät Mari Kälkäjä ja Kirsi Hanhela pystyttivät maanantaina kahvilarakennuksen pihalle myyntikatoksen, josta asiakkaat saavat itse leivottuja munkkeja, sämpylöitä sekä kahvia ja muuta juotavaa.

Koronavirustilanteesta johtuen kahvilatoimintaa piti muuttaa, mutta toimettomaksi yrittäjät eivät jääneet.

– Ensin tuli hetkellinen lamaannus, mutta nopeasti päätimme, että jotain on nyt keksittävä, Kälkäjä summaa.

Tällä viikolla take away -kahvila on auki joka päivä, ja jatkossa aukioloajoista päätetään aina viikoksi kerrallaan.

– Myös Pytkynkierroksen latu pidetään kunnossa niin kauan kuin kahvila on auki ja lunta riittää.

Yrittäjät päättivät myös laajentaa palvelujaan siivouspalveluihin, joita he ovat ensisijaisesti tarjonneet mökkiläisille. Lisäksi nettikaupasta voi ostaa lahjakortteja tulevia kahvila- tai ravintolapalveluja ajatellen.

Pyky cafén toimintaa jatketaan take away -palvelulla, jossa syötävää ja juotavaa voi ostaa katoksesta. Mari Kälkäjä ja Kirsi Hanhela pystyttämässä katosta.
Pyky cafén toimintaa jatketaan take away -palvelulla, jossa syötävää ja juotavaa voi ostaa katoksesta. Mari Kälkäjä ja Kirsi Hanhela pystyttämässä katosta.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Kälkäjä aloitti kahvilan pyörittämisen itsenäisyyspäivän jälkeen 7.12.2019. Avajaispäiväksi hän pyysi Kirsi Hanhelaa avukseen munkinpaistoon – ja sillä tiellä nyt ollaan.

– Olemme sitä monesti miettineet, että miksi Mari pyysi juuri minua kaveriksi, Hanhela naurahtaa.

– Jotain erikoista siinä tapahtui, Kälkäjä komppaa.

Naiset tunsivat toisensa entuudestaan, mutta eivät varsinaisesti olleet sen suuremmin tekemisissä toistensa kanssa. Alusta asti yhteinen sävel alkoi soida, ja Hanhela viihtyi keittiössä ja tiskin takana.

– Pytkyn munkit löivät heti läpi ja asiakkaita riitti, työpari muistelee.

Koronavirustilanne muutti kahvilan toimintaa, koska sisätiloissa ei voi palvella. Yrittäjien hymy ei kuitenkaan hyytynyt.
Koronavirustilanne muutti kahvilan toimintaa, koska sisätiloissa ei voi palvella. Yrittäjien hymy ei kuitenkaan hyytynyt.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Viime aikoina Syötteestä on muodostunut sekä Kälkäjälle että Hanhelalle tärkeä paikka, jonka mahdollisuuksiin he uskovat. Hanhelan koti on ollut Syötekylällä vuoden alusta alkaen.

Joulukuussa Hanhela päätti, ettei jatka työtä POP Digituki -hankkeessa määräaikaisesti. Sitä ennen hän työskenteli Oulunkaarella palveluesimiehenä Pudasjärven terveysasemalla. Sinnekään paluu ei tuntunut hyvältä ratkaisulta terveydellisistä syistä.

– Olimme suunnitelleet Jarin kanssa, että teen Marille tarvittaessa keikkaa kahvilaan Syötteen Maansiirto Oy:n laskutustöiden lisäksi, mutta helmikuussa Mari pyysikin minua yhtiökumppanikseen.

Hanhela mietti asiaa yön yli ja ilmoitti seuraavana päivänä lähtevänsä mukaan.

Nyt tunnelmat ovat innostuneet, sillä Kälkäjä on uunituoreen Pytky oy:n toimitusjohtaja ja Hanhela kehitysjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja. Heidän lisäkseen osakeyhtiön hallituksessa ovat mukana Marko Kälkäjä ja Jari Särkelä.

Toiminnan sydämenä sykkii Naamankajärven rannalla sijaitseva Pytky café ja tilausravintola Parttio bistro.

– Emme oio, vaan teemme kaiken itse mahdollisimman pitkälle paikallisista raaka-aineista. Tietty laatutaso pitää olla, he kuvailevat kahvilan ja ravintolan tarjontaa.

Hanhelan ja Kälkäjän mukaan he tukevat hyvin toinen toisiaan: molemmilla riittää ideoita ja rohkeutta.

– Pitää uskaltaa ottaa riskejä.

Jos kaikki kehittyy hyvään suuntaan, ympärivuotisesti toimivassa Pytkyssä voi muutaman vuoden kuluttua olla mahdollisuus majoitukseen, saunamaailma ja camping-alue.

Liiketoimintaa suunnitellaan myös hyvinvointiin liittyvien palvelujen ympärille, mitä tukee se, että Hanhelalla on laajaa hyvinvointiin ja kehittämiseen liittyvää osaamista.

Myös esimerkiksi turvallisuuspäällikön ja tuotekehittäjän ammattitutkinnoista on ollut paljon hyötyä.

Parasta aikaa naiset hiovat yhteistyökuvioita ja verkostoituvat:

– Alueen toimijoilla pitää tehdä yhteistyötä vielä nykyistäkin enemmän.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä