Iijokiseutu
Etenkin Koillismaalla alueen luomikuorma on ajankohtaan nähden poikkeuksellisen suuri.
Katoille kertyvä lumi- ja jäämassa aiheuttaa vaaraa erityisesti laajarunkoisille rakennuksille, tiedotetaan Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselta.
Koillismaalla katoille kertynyt lumikuorma ylittää 1990-luvulla ja sitä aikaisemmin rakennettujen rakennusten lumikuormamitoituksen arvon 160–180 kiloa neliömetrille.
Tällä hetkellä lumen vesiarvo on Kuusamossa keskimäärin 200-240 kg/m2 ja joillakin alueilla jopa 260-300 kg/m2.
– Tämä ylittää nykyisetkin mitoitusarvot lumikuormalle. Alkuviikon lauha sää ei tarkoita sulamisen alkamista, vaan lumikuorma kasvaa edelleen, pelastuslaitokselta lasketaan.
Pelastuslaitoksen mukaan Koillismaan alueella kiinteistöjä omistavien on kiinnitettävä huomiota lumikuorman määrään.
Tämä koskee erityisesti suuria ja laajarunkoisia rakennuksia, kuten teollisuus- ja varastohalleja, liikuntahalleja, liikehuoneistoja, kauppakeskuksia, maneeseja ja eläinsuojia.
Myös asuinrakennusten ja vapaa-ajanrakennusten rakenteet ovat nyt kovilla luomikuorman alla. Tarpeen mukaan on ryhdyttävä toimenpiteisiin lumikuorman pienentämiseksi.
Lumikuorman pienentämisessä on muistettava turvallisuus. Putoamissuojaimet on perusvaruste kaikille katolle kiipeäville.
Ennen työhön ryhtymistä on pudotusalue eristettävä esimerkiksi lippusiimalla. Tarvittaessa lumikuorman pienentäminen kiinteistöhuollon tai muun kiinteistöjen ylläpidon ammattilaisen tehtäväksi.
– Lumikuorman pienentäminen on hyvä tehdä symmetrisesti siten, että kuormitus pienenee tasaisesti koko kattoalueelta. Epäkesko kuormitus rasittaa jo kuormittuneita rakenteita lisää. Katon suojaksi on hyvä jättää vähintään 10 cm lumikerros.
Ajankohtaisen lumikuormatilanteen voi tarkistaa ympäristöministeriön sivuilta osoitteesta www.ymparisto.fi.
Myös pelastuslaitos ja rakennusvalvontaviranomaiset seuraavat tilannetta.