Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskus on käynnistänyt tarjouskilpailun ensi kesän elävien lohien pyyntiin ja ylisiirtoon Iijoella. Tavoitteena on pyytää 300 kappaletta lisääntymisikäistä lohta Iijokisuun merialueelta touko-syyskuun aikana
Ylisiirrot on tarkoitus aloittaa mahdollisimman aikaisin toukokuussa. Syksyllä voidaan siirtää myös pienempiä lohia, jos luvan sallima 300 kalaa jää vajaaksi. Naaraslohien määrä tulee olla hieman koiraita suurempi.
Raasakan voimalaitoksen läheisyydessä oleviin emokala-altaisiin elävänä ja hyväkuntoisena toimitetuista lohista luvataan alustavana hintana 18 euroa kilolta kesäkuun loppuun asti ja sen jälkeen 13 euroa/kg.
Tehtävään kuuluu kuolleiden lohien toimittaminen Eviraan kalatautitutkimuksiin yksi kutakin neljää ylisiirrettyä lohta kohden – sekä eläinlääkärin tarkastusten järjestäminen Iin Ranta-Kestilän allasalueella ennen lohien lastaamista kuljetukseen.
Lisäksi tehtävään kuuluu lohien kuljetus ja vapautus Iijoen keskijuoksulle. Arvioidut vapautuspaikat ovat Livojoen Vääräkoski ja Illikaisenkoski, Korpijoen Siivikko sekä Iijoen Kollajanniemi, Kurenkoski, Kellolampi ja Jurmu. Työ tulee aloittaa toukokuussa heti, kun kalaa alkaa tulla.