Kolmelle pudasjärveläiselle kylälle on saatu laitteisto, jonka avulla on jo järjestetty ohjattua ryhmäliikuntaa kyläläisille. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, olisi laitteita pian useammalla kylällä ja kyläläisten saatavilla muutakin toimintaa.
Kaikki alkoi kaupungin liikuntatoimen tavoitteesta saada mahdollisimman tasa-arvoisia liikuntapalveluita laajojen etäisyyksien pitäjän eri kolkille.
Viime keväänä heltisivät kukkaronnyörit Opetus- ja kulttuuriministeriössä. Pohjois-Pohjanmaan aluehallintoviraston kautta saatiin ministeriön rahoitus puolelle haetun vajaan vuoden mittaisen hankkeen kustannuksista.
Toinen puolikas, 30 000 euroa, irtosi kaupungin varoista, kertoo Likiliikunta-hankkeen projektipäällikkö Heikki Heikura.
– Hankkeen alku viime huhtikuussa oli vähän hidas. Edessä olivat lomakuukaudet ja hankkeen keskeiseksi toimintapaikaksi suunniteltu Tuomas Sammelvuo- salin ryhmäliikuntatila remontissa.
Vauhtiin kuitenkin päästiin, ja tämä vuosi on voitu toimia viime vuodelta käyttämättä jääneellä rahoituksella, mies toteaa.
Sen verran hyvään vauhtiin on kuitenkin päästy, että hankkeelle on haussa jatkorahoitus vuodeksi. Toiveissa on, että maaliskuun lopun jälkeenkin toimintaa voitaisiin jatkaa ja laajentaakin.
Hankkeen toiminta ei ole jäänyt pelkkään suunnitteluun. Nyt on kolmella kylällä, Livolla, Paukkerissa ja Sarakylässä, hankkeen euroilla hankittu laitteisto, jolla ryhmäliikuntaa voidaan ohjata vaikka Kurenalta.
Laitteistoon kuuluu 55- tuumainen näyttö, kannettava tietokone, kamera ja vaunu, johon komeus on sijoitettu. Tavallisista kuluttajatuotteista koottu laitteisto maksaa noin 2500 euroa, Heikura ynnäilee. Lähetyspäähän toki tarvitaan hieman monipuolisemmat laitteet.
Lähes ehdoton edellytys toimintaan on nopea nettiyhteys, käytännössä valokuitu. Langatonkin voi onnistua, mutta sen nopeus riippuu muusta käytöstä eikä aina välttämättä riitä.
– Nyt on toimittu Skypen kautta, mutta valmiudet on käyttää muitakin alustoja. Hyvin on tuokin toiminut.
Kansalaisopisto on suurin toimija, joka Pudasjärvellä on kuntalaisille ohjattuja liikuntapalveluita tarjonnut. Kun senkin mahdollisuudet ovat rajalliset, ollaan Likiliikunta-hankkeella niiden käyttöä tehostamassa.
Heikki Heikura tietää ohjaajien saannissa sivukylille olleen ongelmia. Kovin kaukaa kulkeminen tuo kuluja, yhden ohjatun tunnin takia kun euroja tarvitaan useamman tunnin palkkaan ja matkakuluihin.
Etäohjauksella saadaan kylille myös entistä monipuolisempia mahdollisuuksia ohjattuun liikuntaan. Kun liikuntasalin ryhmäliikuntatilaan on saatu hyvä laitteisto käyttöön, voi yksi henkilö ohjata monen kylän ryhmiä.
Kiinnostusta laitteiden saamisen on muillakin kylillä, Heikki Heikura tietää. Vaatimuksena on löytää välineille sopiva tila, johon on mahdollisimman vapaa pääsy.
– Kyläkoulu tai kylätalo ovat hyviä vaihtoehtoja. Lisäksi pitää kylältä löytyä yhdistys, joka sitoutuu ottamaan laitteet vastuulleen ja lupaa tarjota niiden käyttömahdollisuuden mahdollisimman laajalle käyttäjäjoukolle.
Vastaavanlaisia malleja on kokeiltu eri puolilla Suomea aiemminkin. Pudasjärvellä on tekniikka kuitenkin lähes viimeisen päälle ja toiminnan mittakaava uutta koko maan tasolla.
Kiinnostusta on ollut, monista kunnista on kyselty, käyty katsomassakin. Päästiinhän tätä esittelemään YLE:n liikuntagaalaankin, Heikki Heikura kehaisee.
Hän näkee laitteilla muutakin käyttöä kuin liikuntapalveluiden. Selväähän on, että laitteet jäävät kuntalaisten käyttöön hankkeen päätyttyä.
Myös kansalaisopiston koulutussuunnittelija Pasi Kemppainen löytää uusia mahdollisuuksia opiston kurssitarjonnassa, kun hankituilla laitteilla voidaan ohjata toimintaa monelle ryhmälle.