Lii­kun­nan riemua Suo­jik­sen ken­täl­lä – lähes sata lasta osal­lis­tui Ku­ren­poi­kien jal­ka­pal­lo­kou­luun viime vii­kol­la

Lasten innostaminen likuntaan on Kurenpoikien jalkapallokoulun tärkein tavoite. Leikistä se lähtee, tietää takana oleva Teija Niemelä.
Lasten innostaminen likuntaan on Kurenpoikien jalkapallokoulun tärkein tavoite. Leikistä se lähtee, tietää takana oleva Teija Niemelä.
Kuva: Toivo Kiminki

Viileä kesäsää ei häirinnyt riemukasta menoa, joka vallitsi viime viikolla Suojalinnan jalkapallokentällä.

FC Kurenpoikien perinteinen lasten jalkapallokoulu keräsi mukaan peräti 91 lasta. Kaikki eivät olleet mukana joka päivä, suuri osa kuitenkin, kertoi koulun vetäjä Teija Niemelä.

Hän kiitteli paikallisen pankin osuutta, jolla seura palkkasi kaksi kesätyöntekijää.

He olivat lasten ohjaajina viiden aikuisen ja viiden junioripelaajan kanssa. Lapsia oli mukana nelivuotiaista 12-vuotiaisiin.

Teija Niemelä ehti jututtamaan juomataukoa pitäneitä Senni Parviaista (vasemmalla), sekä Iina ja Nuppu Tauriaista.
Teija Niemelä ehti jututtamaan juomataukoa pitäneitä Senni Parviaista (vasemmalla), sekä Iina ja Nuppu Tauriaista.
Kuva: Toivo Kiminki

Kohta neljä vuotta Kurenpojissa mukana ollut Pecos oli yksi junioripelaajista. Hänestä lasten ohjaaminen tuntui mukavalta.

Puolisen vuotta seuran harjoituksissa ja peleissä kulkenut Muhammed oli tyytyväinen päästyään mieluisaan kesätyöhön seuraan.

– Lapset on mukavia. He tottelevat hyvin, hän oli huomannut.

Hauskaa oli ollut ainakin Senni Parviaisella sekä Iina ja Nuppu Tauriaisella. Nupusta parasta olivat pelit ja syöttely.

Senni kertoi pelailevansa kotonakin, kun saa isoveli-Villen kaveriksi. Iina kertoi jalkapalloa seuraavansa vaikka suosikkipelaajaa ei olekaan.

Jalkapallokoulussa lajitaidotkin karttuvat, vaikka se ei tärkeintä olekaan.
Jalkapallokoulussa lajitaidotkin karttuvat, vaikka se ei tärkeintä olekaan.
Kuva: Toivo Kiminki

Leikin kautta mennään, kertoi "rehtori" Teija Niemelä. Nuorimmaisten kanssa lähdetään siitä, että jalkapalloa pelataan jaloilla ja pienpelien kautta opitaan vähän sääntöjen alkeitakin.

– Isommille ohjaajat opettavat jo lajitekniikkaa. Koulun päättäneenä perjantaina vieraana oli Kurenpoikien maalivahti Olli-Pekka Kokko.

Niemelä kertoi ihan ihmetelleensä kuinka hyvin nuorimmatkin parituntisen jaksoivat.

Vaikka jalkapallokoulussa ollaankin, pitää Niemelä tärkeänä opettaa lapsille myös hyviä tapoja ja hyvää käyttäytymistä.

Ilmoita asiavirheestä