Kylmä ilma mutta lämmin mieli kam­pan­joi­des­sa – SDP start­ta­si kun­ta­vaa­lei­hin Mikko Salmen joh­dol­la

SDP:n vaalikampanja starttasi lauantaina Kurenalla S-marketin edessä. Mukana oli Demokraatti-lehden päätoimittaja Mikko Salmi (vasemmalla). –¿Ilma on kylmä, mutta mieli lämmin, Eija Ikonen huikkaa. Pudasjärven SDP:n ehdokkaat tarjosivat launtaina keskusteluseuraa, makkaraa ja vaalimateriaalia.
SDP:n vaalikampanja starttasi lauantaina Kurenalla S-marketin edessä. Mukana oli Demokraatti-lehden päätoimittaja Mikko Salmi (vasemmalla). –¿Ilma on kylmä, mutta mieli lämmin, Eija Ikonen huikkaa.
SDP:n vaalikampanja starttasi lauantaina Kurenalla S-marketin edessä. Mukana oli Demokraatti-lehden päätoimittaja Mikko Salmi (vasemmalla). –¿Ilma on kylmä, mutta mieli lämmin, Eija Ikonen huikkaa.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

– Miten käy, jos Jussi Halla-ahosta tulee perussuomalaisten seuraava puheenjohtaja ensi kesänä? Silloin voi käydä niin, että hallitus hajoaa. Siksi valtakunnan tasolla SDP on jo alkanut valmistella esitystä hallitusohjelmaksi, vierittää ajatuskulkuaan Demokraatti-lehden päätoimittaja Mikko Salmi Pudasjärvellä lauantaina.

Nuorista täytyy pitää huolta.

Ensin edessä on kuitenkin kuntavaalit, joihin SDP lähteen valtakunnan tasolla hyvistä asetelmista. Ehdokkaita puolueella on koossa yli 6 000 ja gallupit näyttävät lupaavia lukuja.

– Puolet vaalituloksesta tehdään jo ehdokasasettelussa, Salmi toteaa ja onnittelee paikallista väkeä hyvästä ehdokasmäärästä. SDP sai Pudasjärvellä ehdokkaita listoilleen toiseksi eniten keskustan jälkeen.

Salmen mukaan SDP:n viimeisimmästä vaalivoitoista on jo niin pitkä aika, että voittamisen kulttuuri on päässyt unohtumaan.

– Tarja Halosen presidentinvaalivoitosta on jo yli kymmenen vuotta aikaa. Sinä aikana on kasvanut uusi sukupolvi.

Kuntatasolla sosialidemokraatit ovat huolissaan eriarvoistumiskehityksestä.

– Esimerkiksi terveydenhoidon asiakasmaksut nousevat jatkuvasti. On pakko tehdä jotakin, Salmi sanoo.

Myös kampanjateltalla kuntalaisia tapaavat ehdokkaat haluavat painottaa tasa-arvoisuuden tärkeyttä.

– Koulumaailmassa täytyy kaikkien lasten olla samanarvoisessa asemassa perheiden taloudellisesta tilanteesta huolimatta, Päivi Pohjanvesi miettii.

Ehdokas Paula Soronen nostaa esille paikallisten nuorten asiat ja on erityisesti huolissaan nuorten syrjäytymisestä:

– Nuorista täytyy pitää huolta. Esimerkiksi Karhupajalla tehdään hyvää työtä, ja kunnan pitää tukea näitä toimintoja jatkossakin.

Toiseksi päättäjien kannalta tärkeäksi asiaksi Salmi nostaa yhtiöittämisbuumin, jonka myötä kuntapäättäjistä voi käytännössä tulla omistajaohjaajia. Hän painottaa, että valtaa ei saa siirtää valtuutetuilta muualle.

Kolmantena keskustelunaiheena turuilla ja toreilla on luonnollisesti sote-uudistus. Uudistuksen myötä kunnan rooli muuttuu merkittävästi lähivuosien aikana.

– Kunnista tulee ”sivistyskuntia”. Suomalaiset eivät pärjää maailmalla ilman hyvää koulutusta, siksi meillä pitää satsata osaamiseen ja olla siinä parhaita, Salmi linjaa ja Pudasjärven SDP:n ehdokkaat nyökyttävät vieressä.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä