Ky­lä­his­to­riaa ura­koi­daan uusiksi

– Ei tunnu ollenkaan raskaalta urakalta, sanovat historiakurssilaiset Anni-Inkeri Törmänen, Minna Perttu, Aaro Perttu ja Urpo Uusi-Illikainen.
– Ei tunnu ollenkaan raskaalta urakalta, sanovat historiakurssilaiset Anni-Inkeri Törmänen, Minna Perttu, Aaro Perttu ja Urpo Uusi-Illikainen.
Kuva: Toivo Kiminki

Livolaiset kaipaavat vanhoja kuvia kirjansa kolmanteen painokseen.

Livon kylän historiaa kirjoitettiin kansalaisopiston historiapiirissä kansien väliin menneen vuosituhannen viimeisinä vuosina. Sen verran suosituksi Elettiinhän sitä ennennii -nimen saanut kirja on osoittautunut, että siitä otettu toinenkin painos on myyty loppuun.

Kolmatta painosta ei ilman muutoksia haluttu enää tehdä, kertoivat kansalaisopiston kylähistoriakurssia toista vuotta vetäneet Minna Perttu ja Anni-Inkeri Törmänen.

Alan asiantuntijana, livolaisten tukena on pari kertaa lukukaudessa vieraillut Timo Sarkkinen, joka vetää myös Hetekylän ja Siuruan kylien historiakursseja.

Livolla kurssilla on ollut osallistujia vajaat kymmenen. Urakka on edennyt, mutta työläimmäksi osoittautunut vaihe, vanhojen kuvien kerääminen, näyttää teettävän töitä.

– Kirjassa aikoinaan käytetyt kuvat palautettiin omistajille. Nyt on sitten heitä yritetty tavoittaa, mutta muutkin kylän historiaan liittyvät kuvat olisivat tervetulleita.

Perttu ja Törmänen näkisivät mielellään hankkeessa mukana myös Yli-Livon ihmisiä. Elettiinhän sitä ennennii -kirja kun kertoo koko Livon kylän menneisyydestä.

– Kokonaan uusiksi ei kirja mene. Tarkoitus on korjata ja täydentää suosituksi huomattua kirjaa. Jokunen selvä virhe korjataan, sekä ainakin kylän sota-ajan vaiheista kirjoitetaan lisää ja talojen historiaa täydennetään.

Kiireellä eivät livolaiset aio historiansa kirjoitusta pilata. Ainakin kevät menee vielä tietoja kerätessä ja kuvia etsiessä. Kirjan tekstit on suunniteltu kirjoittaa yhdessä.

– Hyvin meillä on yhteistyö sujunut. Todella tärkeää on, että Paavo Lohvansuu on kurssilla mukana, kiittelevät jo kirjan ensimmäistä versiota kokoon puurtamassa olleet Aaro Perttu ja Urpo Uusi-Illikainen.

Perttu jaTörmänennäkisivätmielellään hankkeessamukana myösYli-Livon ihmisiä.
Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä