Kun­nia­var­tio Sa­ra­ky­län san­ka­ri­hau­dal­la

Sarakylän sankarihaudoilla seisoi kunniavartiossa kymmenen miestä.
Sarakylän sankarihaudoilla seisoi kunniavartiossa kymmenen miestä.
Sarakylän sankarihaudoilla seisoi kunniavartiossa kymmenen miestä.
Kuva: Toivo Kiminki

Sarakylän sankarihaudan muistomerkille laskettiin itsenäisyyspäivänä kyläläisten, seurakunnan ja kaupungin sekä veteraanijärjestön seppeleet.

Kymmenen nuorta miestä innostui mukaan kun Sarakylän sankarihautausmaan itsenäisyyspäivän kunniavartioon kutsu kävi. Jokaisen 50 sankarivainajan muistolaatan kohdalle ei sopivan ikäluokan miehiä kylästä enää löydy, tiesi kolmesta Kummalan veljeksestä kotikylässään edelleen asuva Janne Kummala.

Hän ja veljensä Jussi ja Tommi kertoivat lähteneensä mielellään mukaan, sen verran juhlava tilaisuus oli tiedossa ja isänmaallista mieltä löytyi. He toivat tullessaan Oulun alueen maanpuolustusjärjestöltä käyttöön saadut lumipuvut koko kunniavartiostolle.

Itsenäisyyspäivän jumalanpalveluksesta kuusenhavuin ja kynttilöin koristelluille sankarihaudoille käveli Kaisa Nivalan, Esa Kelahaaran ja Jaakko Jurmun kantamien lippujen perässä kahdeksisenkymmentä kyläläistä.

Ilmoita asiavirheestä