Ko­ti­seu­tu­viik­ko käyn­nis­tyi Ry­ti­vaa­ras­sa – lop­pu­vii­kon oh­jel­mas­sa muun muassa kum­mi­tus­jut­tu­ja ja viikon päät­tä­vä Ko­ti­seu­tu­juh­la

Rytivaaran perinnepäivällä lauantaina ei ollut pulaa osallistujista – reilut kaksikymmentä heistä patikoi kolmisen kilometriä Latvakouvalta, melkein sama määrä Syötteen Mätäslammilta ja muutama omia polkujaan Taivalkosken Kylmälästä.

Syötekylässä mökkeilevät Alpo, Tauno ja Seija Parviainen innostuivat nyt ensimmäisen kerran tutustumaan Rytivaaran Kruununmetsätorppaan.

– Hyvä reissu, täällä on paljon katseltavaa ja tuttujakin tapaa.

Paljon kauempaa on ensimmäinen muisto Rytivaarasta syötekyläläisellä Timo Laineella.

Hän hiihti ensimmäisiä vuosia kyläkoulun opettajana ollessaan yläluokkalaisten kanssa hankia pitkin Syötteeltä Kouvalle Rytivaaran kautta.

– Kymmeniä kertoja tässä on vuosikymmenten mittaan tullut käytyä. Toisinaan ison porukan mukana, toisinaan kaksistaan Leila-vaimon kanssa.

Lainettakin kauempaa olivat kouvalaisen Eero Kouvan ensimmäiset kokemukset yksinäisestä erämaan asuinpaikasta.

Hän savotoi torpan metsässä alun toistakymmenvuotiaana koulupoikana 1960-luvun alkuvuosina.

Kehuttava ei ollut Reete Eskelisen, vaaran viimeisen isännän asuinpaikka, mies muistaa.

– Muutaman yönä me savottalaiset herättiin lattialla nukkuessa kun vettä tippui katon läpi päälle. Tilanne korjaantui, kun siirrettiin patja pöydän alle ja jatkettiin unia.

Huomenna torstaina kuullaan kesäillan musiikkia Pudasjärven kirkossa, illalla Iltayö museolla -tapahtumassa päästään tutustumaan kalevalaiseen jäsenkorjaukseen ja uskaliaimmat voivat käydä myös kuulemassa ennustajan povauksia.

Lisäksi iltayön hämärissä kuullaan todenperäisiä kummitusjuttuja, tutustutaan vanhoihin taikoihin ja nautitaan lemmenjuomaa.

Viikko huipentuu sunnuntaina, jonka ohjelman aloittaa jumalanpalvelus ja päättää puoliltapäivin alkava Kotiseutujuhla.

Myös Livolla tapahtuu tällä viikolla. Lauantaina vietetään Kesäpäivää, jossa päästään pallomereen ja vietetään frisbeegolfradan avajaisia. Radalle haluavien kannattaa ottaa omat kiekot mukaan.

Tapahtumassa järjestetään myös Tandempyöräily pariskunnille -kilpailu ja päästään nauttimaan lettuja vuorokauden ympäri lauantaiaamusta sunnuntaiaamuun kestävillä Lettukestifaaleilla.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä