Ko­ti­seu­tu­päi­vien tun­nel­maa

Atso Ylipahkala, 3, sai kokeilla entisaikaista kahvinpapujen jauhamista kahvimyllyllä. Äiti Marja-Leena Multasniemi ja mummo Hilkka Ylipahkala opastivat. Perhe on viettänyt lomaa Pudasjärvellä mökkeillen. Seppo Sankala kotiseutupäivillä heinänteossa. Anja Jusiila Ritva Peltola ja Elsa Taipale Taipaleenharjun kyläseurasta kotiseutupäivillä työnäytöksessä. Keskiviikon luontoleikkipajassa tutustuttiin menneiden aikojen leikkeihin. Metsähallituksen luontopalveluiden asiantuntija Riitta Nykäsen johdolla muun muassa tehtiin karhunputkista puhallusputkia, kolisteltiin honkaa ja valmistettiin pirunnyrkkejä, kuvassa. –¿Parhaan pirunnyrkin saa viidestä pienestä kävystä ja kahdesta suuresta. Vasemmalta: Dillan Backman, Daniel Bennasar ja Daniel Backman kirvestä teroittamassa. Lapset kertoivat lasten leivontapäivässä opastajilleen, kuinka kävi edellisvuosien leipomusten. – Eräälläkin papalla oli päässyt itku, kun hän ei ollut saanut kunnon ruisleipää pitkään aikaan, ja nyt sitten sai, Anja Jussila paljasti. MarttaVaikka pirtissä oli rieskaa paistaessa kuin saunassa, viihtyi yleisö sisällä pullakahveilla.
Atso Ylipahkala, 3, sai kokeilla entisaikaista kahvinpapujen jauhamista kahvimyllyllä. Äiti Marja-Leena Multasniemi ja mummo Hilkka Ylipahkala opastivat. Perhe on viettänyt lomaa Pudasjärvellä mökkeillen.
Atso Ylipahkala, 3, sai kokeilla entisaikaista kahvinpapujen jauhamista kahvimyllyllä. Äiti Marja-Leena Multasniemi ja mummo Hilkka Ylipahkala opastivat. Perhe on viettänyt lomaa Pudasjärvellä mökkeillen.
Kuva: Maiju Teeriaho
Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä