– Miksi kokoomus on Pudasjärvellä pienin puolue vaikka se Suomessa on tällä hetkellä toiseksi suurin?
Näin pohtii Pudasjärven Kokoomuksen tuore puheenjohtaja Pekka Kinnunen. Hänen mukaansa esimerkiksi yrittäjät ovat pääsääntöisesti kokoomuslaisia.
– Meillä Pudasjärvellä on noin 500 yrittäjää, mutta kokoomus sai viime kunnallisvaaleissa vain 250 ääntä.
Pekalla ei ole aikaisempaa kokemusta politiikasta lukuun ottamatta, että oli aikanaan Hämeenkosken liikuntalautakunnan puheenjohtajana.
Valtuustossa istuu tällä hetkellä ainoastaan yksi kokoomuslainen Aune Ekdahl.
Kinnusen mukaan kokoomuksella oli Pudasjärvellä pirteämpi jakso noin kymmenen vuotta sitten, mutta väki muutti muihin maisemiin ja toiminta lopahti.
Nuorison parissa toimineena Kinnusen luottamus nuorten aktiivisuuteen pätee myös Pudasjärvellä.
– Jäähallin vaihtuminen keilahalliin nykyisissä suunnitelmissa on aikuisten mieleen, mutta nuorten pitkäaikainen toive näyttää kariutuvan.
– Nuorison äänestäminen jaloilla saanee taas yhden lisäkimmokkeen. Syötteelle suunniteltu monitoimihalli sattui rahoituksen kannalta huonoon saumaan.
Kaupunginhallituksen pöydälle jättämän tapahtumakoordinaattorin toimi auttaisi kovasti aktiivisia kyläyhdistyksiä.
– Pienetkin tapahtumat kylillä aktivoivat monia ihmisiä. Esimerkiksi eränkävijät Sanna ja Antti Kokko voisivat vauhdittaa harrastusta – ovathan he tunnettuja ja erinomaisia esikuvia nuorisolle.
Kinnusen mielestä myös kamppailulajeissa menestyvät Julia Pätsi ja Niko Korteslahti toisivat liikesarjoillaan uskoa Pudasjärven nuoriin.
– Menestyä voi, kun on luontoa ja sisua.
Pekka Kinnunen on syntynyt Pudasjärvellä, oli 46 vuotta maailmalla ja muutti takaisin synnyinseudulleen 2014.
Kinnunen on innokas urkeilumies ja pyöritti vuosia Hirvaskosken Pajulan kentällä Koillis-Golfia, joka sulkeutui viime syksynä.
– Jatko on vielä päättämättä. Katsotaan, miten käy, kun ruoho alkaa viheriöidä ja nurmikko tuoksua.
Kymmenkunta uutta harrastajaa auttaisivat hänen mukaansa kummasti, paljosta se ei ole kiinni.