Vähän edelliskeväitä vähemmän on osallistujia, totesivat kirkkoherra Timo Liikanen ja seurakuntamestari Pentti Riekki Sarakylän hautausmaan siivoustalkoissa viime viikolla.
– Kyllä siihen koronan lisäksi vaikuttaa iltapäiväksi ennustettu vesisade, arvioi kyläpäällikkö Kaisa Nivala.
Sen verran sarakyläläisiä ja kauempaakin tulleita paikalla oli, että talkoomakkarat ja muu tarjottava hupenivat vähiin sateen lopulta alkaessa Nuorunkakankaalla maahan asti ropista.
Ja se tärkein, hautausmaan siivous, hoitui kerralla kuntoon, Riekki saattoi todeta.
Kahden kesätyöntekijän urakaksi jää sopimushautojen kunnostus sekä sankarivainajien hautakumpujen kunnossapito.
Riekki kiitteli kyläläisiä aktiivisuudesta. Hän laski paikalla olleen 48 talkoolaista lisävarusteinaan kolme mönkijää peräkärryineen.
– Riekinkankaan hautausmaallakin siistiä tuli. Siellä oli talkoot kahtena päivänä, kumpanakin mukana kolmisenkymmentä henkilöä.
Kirkkoherra Timo Liikanen oli varustautunut talkoisiin harjalla, vedellä ja pesuaineella.
Kaatuneiden muistopäivänä paikalla muutamien kappelitoimikunnan jäsenten kanssa käydessä huomattiin lintujen sotkeneen sankaripatsasta.
Samalla Liikanen kävi mittailemassa kappelin tiloja kesäkuun alussa kohti normaalimpaa avautuvaa seurakunnan toimintaa.
– Ei tänne kyllä kahtakymmentä henkilöä enempää jumalanpalveluksiin sovi. On suunniteltu pitää niitä ulkona, pääsisi enemmän väkeä mukaan.
Isompaa ryntäystä jumalanpalveluksiin ei Liikanen kokoontumisrajoitusten hellittäessä odota.
Jumalanpalveluksia on seurattu striimattuina sadan-kahdensadan katsojan verran per palvelus.
– Alkuun oli enemmänkin, kun kaikissa seurakunnissa ei vielä ollut uusi tekniikka käytössä kuten meillä jo pitkään, Liikanen totesi.