Vuoden 2018 Napero Finlandia -sadunkirjoituskilpailun pääpalkinnon voitti oululainen Kiona Teye kilpailutyöllään Kirjeitä auringolta.
Kirjeissä kuvataan muun muassa autistisen lapsen ajatuksia. Kirjeiden syntymisen taustalla on yksinäisyyttä ja surullisiakin asioita kertoi tuore naperofinlandisti.
Taivalkosken Hotelli Herkossa viime viikolla pidettyyn palkintojenjakotilaisuuteen oli saapunut toistakymmentä kilpailussa menestynyttä alakoululaista hakemaan palkintoja ja kunniamainintoja.
Kansanedustaja, lääkintöneuvos ja satusetä Niilo Keränen, Päätalo-instituutin johtaja Kati Koivukangas sekä lapsia hauskuuttamaan saapunut vatsastapuhuja Sari Aalto jakoivat palkinnot.
– Kolme kolmossarjan satua olivat niin tasaväkisiä, että mikä tahansa niistä olisi voinut olla voittaja. Kirjeitä auringolta nousi kuitenkin voittajaksi, kertoi Keränen satujen arviointityöstä.
Satujen arvioinnissa esiraatina olivat toimineet Oulun yliopiston kirjallisuuden opiskelijat Myry Voipion johdolla. Alusta alkaen kilpailun päätuomarina toiminut Keränen on valinnut voittajasadut ja ratkaissut satujen paremmuusjärjestyksen.
Kilpailu on nyt järjestetty 26 kertaa. Päätalo-instituutin johtaja Koivukankaan mukaan kilpailun taustalla on kirjailija Kalle Päätalon halu kannustaa lapsia ja nuoria kirjoitusharrastuksen pariin.
Vuosien mittaan kilpailuun lähetetyistä noin 64 500 satua on arkistoitu Taivalkosken Päätalo-instituuttiin ja ne ovat tutkijoiden käytössä. Tänä vuonna kilpailuun saapui 2500 satua, joiden kirjoittajista 25 palkittiin.
Naperoviikolla on järjestetty kirjoittamisen ja lukemisen lisäksi muun muassa konsertteja, discoja, näyttelyitä, elokuvia, nukketeatteria, origami-käsityötekniikkaa, biisinikkarointia, Raamattuun tutustumista, liikuntaa, naamiotyöpajoja sekä salaisten maailmojen karttojen tutkimista ja uusien luomista.