Selvässä alamäessä olivat Pudasjärven kirjaston lainausmäärät viime vuonna. Laskua edelliseen vuoteen oli kaikissa lainauskohteissa. Kirjalainojen määrä oli pudonnut liki 5000:lla. Viime vuonna kirjaston ja kirjastoauton lainaustiskiltä otettiin luettavaksi enää 91 364 kirjaa.
Niistä suurin osa, 40 215 kirjaa, oli lasten kaunokirjallisuudeksi luokiteltua luettavaa. Aikuisten kaunokirjallisuutta oli lainattu 31 832, viitisensataa kirjaa edellisvuotta vähemmän.
Tietokirjojen määrässä pudasjärveläiset aikuiset päihittävät lapset lainausluvuin 16 080- 3157. Kansainväistyminen ei näy kirjalainoissa. Muita kuin kotimaisilla kielillä kirjoitettuja kirjoja lainattiin enää 332, kun vielä 2014 551 kappaletta.
Kirjojen jälkeen kovin kysyntä on ollut dvd- ja blu-ray-levyillä. Tosin niidenkin lainausmäärä, 12 319 jäi reilusti edellisvuodesta. Tilastossa muiksi aineistoiksi määritellyt lainat ylsivät viime vuonna lukuun 11 019, siinäkin selvää laskua.
Kovin pudotus oli täältä lähetetyistä kaukolainoissa, 62:sta 15:ta. Pudasjärvelle tilattiin kaukolainoja muista kirjastoista 253 kappaletta.
Jos ovat lainausmäärät laskussa, on suunta sama kirjaston hankinnoissakin. Vuonna 2014 hankintoja oli 2990, viime vuonna 2777 kappaletta.