Kirjailija, professori Kalle Päätalon syntymästä tulee marraskuussa kuluneeksi 100 vuotta. Kunniatohtorinsa juhlavuoden kunniaksi Oulun yliopiston humanistinen tiedekunta järjestää ”Kalle Päätalo tutkijoiden silmin” -symposiumin tulevana perjantaina 8.11. Oulun kaupunginkirjaston Pakkala-salissa.
Symposiumissa tieteellisen puheenvuoroja laajasti eri aloilta käyttävät muun muassa Kalle Päätalosta väitelleet filosofian tohtorit Ritva Ylönen ja Sari Keskimaa.
Kirjallisuudentutkija, Päätalo-elämäkerturi Ritva Ylönen puhuu Iijoki-sarjasta lukijoiden mielen apteekkina ja suomen kielen tutkija Sari Keskimaa Iijoki-sarjasta kielentutkijan aarreaittana.
Lisäksi ohjelmassa on useita puheenvuoroja, jotka käsittelevät Päätalon teosten kieltä, Päätalon teoksia historiallisena aineistona ja Päätaloa elokuvissa. Riitta Päätalo ja Vilja Päätalo puhuvat otsikolla ”Oma isä ja isoisä tutkimuskohteena”.
Symposiumiin on vapaa pääsy. Tilaisuutta voi seurata myös etäyhteydellä, ja tallenne on katsottavissa jälkikäteen. Symposiumin yhteydessä julkistetaan Päätalon juhlavuoden kunniaksi toteutettuja tutkimusta edistäviä ja Päätalon lukijoita kiinnostavia Päätaloon ja Ouluun liittyviä hankkeita.
Kaupunginkirjasto järjestää Päätalo-juhlamatinean lauantaina 9.11.2019.