Pääkirjoitus

Kaava käyt­töön

Yksi kuntien tärkeimmistä tehtävistä on ohjata alueensa maankäyttöä ja rakentamista eli vastata kaavoituksesta.

Pudasjärvellä on vastikään saatu valmiiksi mittava Törrönkankaan, Riekinkankaan ja Kirkonseudun osayleiskaava. Kaavoitettu alue rajoittuu idässä Kivarinjärveen ja Törrönjokeen, etelässä Pudasjärveen ja lännessä Leililahden ja Hamppulammen linjalle.

Kaavoitusprosessi on ollut pitkä ja monivaiheinen. Työläyden ymmärtää, kun katsoo aluetta kartasta – arvokkaasta perinnemaisemasta siirrytään teollisuuden pariin ja lentokentältä pellolle. Kaavoituksen tavoitteena onkin alueen monien erilaisten nykyisten ja mahdollisesti tulevien toimintojen yhteensovittaminen.

Kaavan on tarkoitus ohjata alueen kehitystä vuosikymmen eteenpäin. Hienoja mahdollisuuksia on esitetty erityisesti virkistys- ja matkailupalvelujen saralle. Hyvin toteutettuna vaikkapa perinne- tai hevoskylästä olisi iloa sekä paikallisille että vierailijoille.

Nähtäväksi jää, mitä kaavassa esitettyjä mahdollisuuksia alueelle toteutuu. Seudulla on jo paljon valmista, johon voisi tarttua. Nyt tarvitaan enää yrittäjiä, joilla on uskallusta investoida ja kehittää uutta. Vaikuttaa siltä, että kaavasta se ei ainakaan jää kiinni.