Vaikka torstaina sataa ja ukkostaa, Ilmatieteen laitos on ennustanut vesisateen vaihtuvan poutaan aamuyön aikana.
Ilmatieteen laitoksen torstaina 18.6. tekemän ennusteen mukaan juhannusaatto on suurimmassa osassa maata selkeä tai puolipilvinen ja enimmäkseen poutainen. Juhannusaattona lämpötilat maan pohjoisosassa ovat enimmäkseen 15–22 asteen tienoilla. Juhannusyönä lämpötila vaihtelee 15 asteen molemmin puolin.
Myös juhannuspäivä on enimmäkseen selkeä ja poutainen. Juhannuspäiväksi Pudasjärvelle on luvattu enimmillään 22 lämpöastetta. Sunnuntaina korkeapaine on edelleen Suomen päällä ja sää jatkuu aurinkoisena ja poutaisena.
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan keskimäärin joka neljäs juhannus on helteinen. Tilastojen mukaan päivän ylin lämpötila on juhannuksena tyypillisesti suuressa osassa maata 20 asteen tietämillä. Keskimäärin joka toinen tai joka kolmas juhannus on poutainen ja myös aurinkoinen.
Tilastojen mukaan helteitä osuu joko juhannusaattoon tai juhannuspäivään keskimäärin kerran neljässä, rannikolla kerran viidessä ja Lapissa kerran 10 vuodessa. Edellisen kerran hellettä oli juhannusaattona viime vuonna, kun taas helteistä juhannuspäivää on vietetty viimeksi vuonna 2016.
Viime vuoden juhannusaaton säätä sävyttivät helteet ja ukkoset. Aaton korkein lämpötila, 28,7 astetta, mitattiin Kouvolassa Utin lentoasemalla.
Ilmatieteen laitos muistuttaa tiedotteessaan, että metsäpalovaroitus on juhannusaattona voimassa suurimmassa osassa maata. Voimassa olevat varoitukset voi tarkistaa Ilmatieteen laitoksen verkkosivuilta.