Iso alue jäi ilman kan­san­edus­ta­jaa – Pu­das­jär­vi ei saanut omaa edus­ta­jaa täl­lä­kään kertaa läpi

Kaupungintalolla äänestettiin sunnuntaina. Valtaosa äänistä meni Vesa Riekille, mutta ne eivät riittäneet edustajan paikkaan.
Kaupungintalolla äänestettiin sunnuntaina. Valtaosa äänistä meni Vesa Riekille, mutta ne eivät riittäneet edustajan paikkaan.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Pudasjärven keskustan Vesa Riekin 2811 ääntä eduskuntavaaleissa eivät riittäneet lähellekään kauan kaivattuun kansanedustajan paikkaan.

Riekki sai Pudasjärvellä ylivoimaisesti suurimman äänisaaliin, yhteensä 1314, mikä oli noin kolmannes koko pitäjän äänipotista.

Toisaalta äänisaalis oli vain 65 prosenttia Pudasjärvellä puolueensa saamasta 2040 äänestä, mikä kertoo, että keskustalaisia ääniä valui melkoinen määrä vieropalkisiin. Tämä kertoo ehkä myös puolueen paikallispoliittisesta hajaannuksesta.

Vaikka Riekki olisi saanut kaikki Pudasjärvellä keskustalle annetut äänet, sekään ei olisi riittänyt. Oulun vaalipiirissä viimeinen läpimennyt keskustalainen oli kansanedustajan pestinsä uusinut Antti Rantakangas 4447 äänellä.

Riekin edelle meni lisäksi kuusi muuta puoluetoveria, joista yhtenä oululaistunut lähisukulainen Lauri Nikula 4230 äänellään. Nikula ei tosin paljoa Riekin ääniä syönyt, sillä sai niitä Pudasjärveltä vain 187. Niilläkään ei olisi pitkälle pötkitty.

Toisaalta, mikäli osa Riekin saamista äänistä olisi satanut sen toisen ”Rojolan miehen” reppuun, pitkään ääntenlaskennassa läpimenon ja varapaikan välimaastossa kipuillut nettipoliisi saattaisi olla nyt kansanedustaja.

Tällä kertaa voidaan kai sanoa myös, että Taivalkoski petti. Vuoden 2015 vaaleissa Niilo Keräselle herrasmiessopimuksella Pudasjärveltä ”lainatut” 980 ääntä eivät kasvaneet korkoa.

Päinvastoin. Taivalkoskelaisten ”velanmaksu” jäi 316 ääneen. Toisaalta täydet tuhannen taivalkoskelaisääntäkään eivät olisi Riekille lähellekään läpimenoa riittäneet.

Jos se edes vähän lohduttaa, eivät saaneet omaa kansanedustajaa kuusamolaisetkaan, joilla sellainen on kautta aikain ollut. Sikäläinen kansanedustaja Ulla Parviainen tippui eduskunnasta 3955 äänellä, joista 3106 tuli Kuusamosta.

Taivalkoskelta Parviainen sai ääniä Riekin jälkeen toiseksi eniten, 271. Pudasjärveltä Kuusamoon valui keskustalaisia ääniä ainoastaan 64 kappaletta. Vastalahjaksi saatiin 98.

Koko Koillismaan ja Pudasjärven alue jäi näin ollen ilan kansanedustajaa, koska muidenkaan puolueiden kuin keskustan listoilta ei läpi menty. Kuusamolainen vihreiden ehdokas Mika Flöjt jäi varapaikalle.

Yleisesti ottaen väestökadon vaivaamista kunnista on yhä vaikeampaa saada läpi omaa kansanedustajaa. Oulun vaalipiiristä eduskuntaan valitut ovat suurelta osin kotoisin Oulun seudulta.

Monelta vähäväkiseltä kunnalta valovoimaiset tähdet puuttuvat, kuten esimerkiksi Suomussalmen ex-ministeri, euromeppi Merja Kyllönen. Vasemmiston ehdokas keräsi Pudasjärven kokoisesta kotipitäjästään ääniä vain tuhannen kappaletta, mutta meni läpi tunnettuudellaan yli 7000 äänellä.

Ulla Parviaista ei edes kotipitäjän yli 38-prosenttinen tuki auttanut. Keskenään jatkuvasti riitelevät kuusamolaiset ovat aina olleet yhtäpataa vaaleissa, mutta tällä kertaa se ei onnistunut.

Kannustava esimerkki löytyy kuitenkin Pudasjärven kokoisesta Kuhmosta. Keskustan varakansanedustajan paikan nappasi kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tuomas Kettunen 4333 äänellä, joista, 43 prosenttia tuli kotipitäjästä.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä