In­va­li­dien yh­dis­tyk­sen jä­sen­han­kin­ta tuotti hyvän tu­lok­sen – näin uusia jäseniä saatiin mukaan toi­min­taan

Pudasjärven invalidien johtoporras ehti istahtaa ennen kevätkokouksen alkua. Seppo Parkkila ehti jäsenhankintakierroksellaan hörpätä kahvia kupin jos toisenkin. Vastaanoton hän kehuu olleen joka paikassa ystävällinen ja ymmärtävä.
Pudasjärven invalidien johtoporras ehti istahtaa ennen kevätkokouksen alkua.
Pudasjärven invalidien johtoporras ehti istahtaa ennen kevätkokouksen alkua.
Kuva: Toivo Kiminki

Tunnustuksena ja kiitoksena ansiokkaasta toiminnasta myönsi Pudasjärven invalidien yhdistys Seppo Parkkilalle kunniajäsenen arvon kevätkokouksessaan.

Miehen meriittinä oli viimesyksyinen talkootyö jäsenhankinnassa.

Yhdistyksen jäsenmäärä nousi Parkkilan urakoinnin ansiosta sadasta noin 170:een. Aktiivisia jäseniä kertyikin, kevätkokouksessa nähtiin paljon uusia toimijoita.

– Parasta minusta on ollut se työpanos, jonka olen näin tuonut yhdistyksen toimintaan. Kyllä sellaiseen pystyy jokainen tavallaan kun asialle tosissaan alkaa.

Työuran mittaan tutuksi tulleet pudasjärveläiset, suuri joukko kaikkiaan, oli Parkkilan kohteena, kun hän syksyllä jäsenhankinnan aloitti.

Kaikki lähti alkuun kahvipöydässä, yhdistyksen sihteeri Terttu Ruottinen otti esille yhdistyksen tulevaisuuden ja aktiivisten jäsenten hupenemisen.

– Siitä se lähti, olen tottunut tekemään aloittamani savotan kunnolla. Puolentoista kuukauden aikana taisi auton mittariin tulla 450 kilometriä lisää. Yhtään ei-sanaa ei tainnut kierroksella vastaan tulla.

Parkkila koki henkilökohtaisen lähestymisen omimmaksi tavakseen jäsenhankinnassa. Tehokas se ainakin oli, hän naurahtaa.

Jäsenmaksut ovat yhdistyksillä sen verran pieniä, että niistä ei liittyminen kenelläkään jää kiinni. Parkkila kertoi painottaneensa jäsenyyden etuja, joita moni oli sitten ihmetellyt.

Hän arvelee monien muidenkin täkäläisten yhdistysten painivan samanlaisten ongelmien kanssa kuin Invalidit. Väki niissä vähenee ja ikääntyy ja toiminta uhkaa hiipua.

Parkkila ei aio panna pahakseen, jos joku hänen toimintatavastaan jäsenhankinnassa mallia ottaa. Ainakin Pudasjärven invalidien toimintaan on tullut uutta eloa uusien jäsenten myötä.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä