"Hyvä veto kau­pun­gil­ta" – Pu­das­jär­ven kau­pun­ki jakaa hie­koi­tus­hiek­kaa torilla kun­ta­lai­sil­le kor­vauk­set­ta

Pudasjärven kaupunki aloitti torstaina ilmaisen hiekoitushiekan jakamisen torilla. Heimo Lukkari haki hiekkaa oman piha-alueenssa hiekoitukseen ja kiitti kaupunkia hiekasta.
Pudasjärven kaupunki aloitti torstaina ilmaisen hiekoitushiekan jakamisen torilla. Heimo Lukkari haki hiekkaa oman piha-alueenssa hiekoitukseen ja kiitti kaupunkia hiekasta.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Pudasjärven kaupunki jakaa hiekoitushiekkaa kuntalaisille korvauksetta.

– Tämä oli kaupungilta oikein hyvä veto, kiittelee pudasjärveläinen Heimo Lukkari.

Lukkari kävi hakemassa torstaina iltapäivällä sangollisen kaupungin lahjoittamaa hiekoitushiekkaa torilta. Mies aikoo levittää hiekan kotipihalle.

Monet pihat ja kulkuväylät ovat nyt erittäin liukkaita. Jäätä on monin paikoin runsaasti ja kaatumisen vaara on suuri. Hiekoittamalla kaatumisten riskiä voidaan pienentää ja turvallisuutta lisätä.

– Kiitokset kaupungille, mies tuumii.

Pudasjärven kaupunki tiedotti verkkosivuillaan torstaina, että Pudasjärven torilla, wc-huoltorakennuksen vieressä on pressun alla saatavilla hiekoitushiekkaa korvauksetta käyttöön.

– Jokainen hiekkaa tarvitseva voi hakea torilta hiekoitushiekkaa omaan astiaansa, vaikkapa sankoon, ja käyttää sitä oman piha-alueensa ja kulkuväylänsä hiekoitukseen, kaupunki tiedottaa.

Torstai-iltapäivällä torille kaarsi tasaiseen tahtiin autoja ja hiekkaa lapioitiin omiin astioihin.

Vastaavia hiekanjakotempauksia on tehty myös muutamilla muilla paikkakunnilla viime päivinä.

Hiekkaa on jaossa torin päädyssä huoltorakennuksen vieressä.
Hiekkaa on jaossa torin päädyssä huoltorakennuksen vieressä.
Kuva: Martta Oinas-Panuma
Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä