Hir­si­kun­nak­sen si­säil­ma-on­gel­maan löytyi rat­kai­su

Kunnostukset tehty osaan rakennusta, tulos tuoksuu hirrelle

Nythän täällä tuoksuu ihan hirrelle, voivat Hirsikunnaksen remontoidun puolen kokoushuoneeseen istahtaneet Jouko Väänänen ja Tarmo Ervasti todeta.
Nythän täällä tuoksuu ihan hirrelle, voivat Hirsikunnaksen remontoidun puolen kokoushuoneeseen istahtaneet Jouko Väänänen ja Tarmo Ervasti todeta.
Kuva: Toivo Kiminki

Viime viikon Vain hyviä syitä 2- hirsiseminaarissa puitiin hirren hyvien ominaisuuksien lisäksi sitä pudasjärvellä paljon puhuttanutta Hirsikunnaksen sisäilmaongelmaa.

Hirren ja hirsirakentamisen kanssa sillä tosin ei juuri yhteyttä ollut, vaikka tuota yhteyttä yritettiin eri keinoin tehdä, kertoo Kiinteistöosakeyhtiö Hirsikunnaksen ja Pudasjärven vuokratalojen toimitusjohtaja Jouko Väänänen.

Hän selvitti seminaariväelle rakennusta kohdanneen sisäilmaongelman syitä ja niiden korjauskeinoja. Kokemusta ehti kertyä, Hirsikunnaksen toimistot on nyt saatu kuntoon ja väki takaisin tiloihinsa. Hotelli Iijoen käytössä olevissa tiloissa on samanlainen kunnostus alkamassa.

Viime syksynä alkaneissa selvityksissä löytyi syy. Tilojen lattiassa käytetyn hamppupohjaisen linoleumipinnoitteen, betonialustan ja liiman käymisreaktio tuotti kaasua, jonka haju oli lopulta niin paha, että remontti oli edessä.

Talon rakentamisen loppuvaiheissa oli lattioiden pinnoitus tehty liian aikaisin alustan kuivumisen ollessa vielä kesken. Työmaan loppuvaiheissa on mittauksissa ilmeisesti oiottu, kun valmista on pitänyt saada.

Talon rakentaneen yhtiön konkurssista taas seurasi, että maksajaa selvältä näyttävään virheeseen ei ollut. Korjaustyö maksettiin kiinteistöyhtiön omistajan, Pudasjärven kaupungin pussista.

Kiinteistöyhtiössä päädyttiin tekemään korjaus omana työnä, Jouko Väänänen kertoi. Työhön palkattiin paikkakuntalainen Tarmo Ervasti, jolla on vankka kokemus rakennusalalta.

– Ensimmäinen havainto kun tänne tulin, oli pistävä haju. Ilman hengityssuojaimia ei työtä voinut tehdä, purkuvaiheessa haju oli vielä paljon voimakkaampi. Tultiin siihen tulokseen, tutkimusten jälkeen tietenkin, että lattioista jyristään kaikki betonin päällä oleva aines pois.

Uudet lattiat korjatuissa tiloissa ovat keraamista laattaa ja parkettia. Pieniä virityksiä sisustukseen tehtiin saman vauhtiin, Väänänen kertoo.

Alkamassa olevan toisen korjausosan Ervasti uskoo menevän samaan malliin kuin valmiiksi saadun. Hänkin on vakuuttunut, että hirrellä rakennuksen materiaalina ei ollut mitään tekemistä sisäilmaongelman kanssa.

Sen verran mies on hirsirakennusten kanssa ollut tekemisissä, pystyttänytkin niitä paljon, että tietää varsinkin hirsikehikon pystytyksen vaativan osaamista ja taitoa.

– Sitä ei minusta kannata tehdä talkoisiin haalitulla satunnaisella porukalla edes mökkirakentajan.

Jotain on sattuneesta opittu. Liian tarkkaa aikataulua ei rakennuksen valmistumiseen pidä antaa. Varsinkaan valujen kuivumisessa ei voi oikoa ilman jälkiseurauksia, Jouko Väänänen kertoi seminaarissa.

Kuutisen vuotta vanhan kiinteistön remonttia varten myönsi kaupunginvaltuusto äänestyspäätöksellä varat kiinteistöyhtiön 300 000 euron osakepääoman korotukseen.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä