Hir­si­kam­puk­sen ti­la­jär­jes­te­lyt kes­kus­te­lut­ti­vat van­hem­pain­toi­mi­kun­taa

Hyvinvointivaliokunta on päättänyt, että luokkajärjestelyt ovat koulun sisäisesti päätettäviä asioita.
Hyvinvointivaliokunta on päättänyt, että luokkajärjestelyt ovat koulun sisäisesti päätettäviä asioita.
Kuva: Toivo Kiminki

Hirsikampuksen vanhempaintoimikunnan kokous pidettiin viime viikon keskiviikkona. Kaikkiaan yli kolme tuntia kestäneen kokouksen aikana terveydenhoitajat Sari Nieminen ja Irja Luokkanen esittelivät yhteenvedot kouluterveyskyselyjen tuloksista 4. 5. 8. ja 9. -luokkien sekä lukion 1. ja 2. vuosiluokilta.

Kouluterveyskyselyjen tulosten esittelyn ja keskustelun aikana kokouksessa olivat mukana myös koulukuraattorit Jonna Puhakka ja Suvi Kipinä. Toisena asiana rehtori Mikko Lumme esitteli OpenDigi – kehittämiskouluhanketta ja mahdollista hakemusta koulutuksen järjestämisen kehittämishankkeeseen. Päätös tästä tehtäneen hiihtoloman jälkeen. Vanhempaintoimikunta kannattaa hankkeeseen mukaan lähtemistä.

Seuraavaksi asialistalla oli 2. asteen oppilaitostilat ja peruskoulun pedagoginen kehittäminen: mahdollisten tilamuutosten tarkastelua niin lukion kuin peruskoulun kannalta. Lumme ja apulaisrehtori Eeva Harju antoivat vanhempaintoimikunnalle perinpohjaisen ja kattavan esittelyn asiasta.

Tämän jälkeen jokainen vanhempaintoimikunnan jäsen lausui, osallistaen näin rehtoria päätöksenteossa, oman sekä perheensä mielipiteen/näkemyksen asiasta. Jäsenet toivat esille myös muiden vanhempien heille tuomia ajatuksia ja näkökulmia.

Lumme kirjasi kuulemansa ylös. 2. asteen oppilaitostilat ja peruskoulun pedagoginen kehittäminen -asian valmistelu ja kuulemiset olivat vielä helmikuussa luonnollisesti kesken, joten asiasta ei ollut tehty vielä päätöksiä.

– Rehtorin tulee osallistaa päätöksentekoon kaikki asianosaiset kuulemalla heitä aidosti eikä päätöstä esimerkiksi kokeiluluonteisesta tilamuutoksesta saa tehdä kiireellä, vanhempaintoimikunta painotti.

Kokouksen aikana rehtorille tuotiin esille muun muassa huoli lukion ja alakoulun erilaisista tuntirakenteista, tiedusteltiin millaisia vaikutuksia sillä voi olla, mikäli muutos esityksen mukaisesti tehtäisiin.

Käytetyissä puheenvuoroissa pyydettiin asian suunnittelun lopettamista tältä erää ja päätöksenteon siirtämistä sekä esitettiin muutoksen toteuttamiselle vaihtoehtoisia toteuttamistapoja.

Esillä oli myös vanhempien huoli opettajien jaksamisesta muutosten keskellä sekä ymmärrys lukion tilatarpeisiin 2. asteen jatko-opiskelupaikkana. Kuten huomataan, asia ei ole helppo eikä yksiselitteinen.

Hyvinvointivaliokunta on tuonut esille koulujen luokkajärjestelyjen olevan koulun sisäisesti päätettäviä asioita, ja tähän perustuen rehtori Lumme tekee asiasta virkavastuullaan päätöksen.

– Kyseisen päätöksen perustelut ja vaikutukset tulevat olemaan niin hyvinvointivaliokunnan, vanhempaintoimikunnan, opettajien, huoltajien sekä oppilaiden tarkan perehtymisen ja seurannan kohteena, toteaa vanhempaintoimikunnan puheenjohtaja Auri Haataja.

Hirsikampuksen vanhempaintoimikunnan tehtävänä on toimia matalan kynnyksen yhteistyöelimenä koulun ja kotien välillä.

Käytännössä se ilmenee yhteistyönä, kasvatuskumppanuutena ja yhteisinä tavoitteina mahdollisimman monipuolisin toteuttamistavoin. Konkreettisesti esimerkiksi edistetään koulun toiminnan periaatteita, osallistutaan tapahtumien, tempauksien ja tilaisuuksien järjestämiseen sekä kehitetään muita kouluarkeen liittyviä käytäntöjä. 

Toimikunnassa on huoltajajäsen lukiosta sekä joka luokka-asteelta peruskoulusta, oppilaskuntien puheenjohtajat tai muu edustus, kaksi opettajajäsentä sekä apulaisrehtori. 

Vanhempaintoimikunta voi edistää ja tukea koulun toimintaa muun muassa seuraavasti: se ideoi koulun juhlia, tekee pr-työtä lukion vetovoimaisuuden lisäämiseksi, tukee oppimisen digitalisoitumista, opetusvälineistön täydentämistä ja tiimityöskentelytaitojen kehittämistä ja toimii yhteistyökanavana mm. hyvinvointivaliokuntaan, oppilaskuntiin ja henkilökuntaan.

Vanhempaintoimikunnan ensimmäinen kaksivuotiskausi on tulossa päätökseen tänä keväänä, joten seuraavan kahden lukuvuoden toimikauteen Eeva Harju ottaa mielellään jo ilmoittautumisia vastaan niiltä huoltajilta, joilla kiinnostusta ja aikaa tuntuisi riittävän.

Huoltajat voivat edustaa eri vuosiluokkia eskarista lukioon. Harju aikoo tiedottaa tästä mahdollisuudesta koululaisten ja esikoululaisten huoltajia vielä loppukeväästä.

Uusien jäsenten toivotaan olevan tiedossa kesään mennessä.  Mikäli halukkaita on enemmän kuin paikkoja jaossa, tehtäneen arvonta jokaiselta vuosiluokalta, kuten vanhempaintoimikuntaa ensimmäisellä kerralla valittaessa.

– Olen saanut tehdä yhteistyötä todella huippuporukan kanssa toimiessani ensimmäisenä vanhempaintoimikunnan puheenjohtajana, summaa Haataja.

– Olen saanut oppia paljon uusia asioita, päällimmäisenä tulee mieleen maltti kuulla mielipiteen muodostamisen pohjaksi eri näkökulmia, oli kyse mistä asiasta tahansa. Suosittelen lämpimästi mukaan lähtemistä, tarjolla on aitiopaikkoja yhtenäiskoulun ja lukion ytimessä.

Vanhempaintoimikunta vaihtuu kesän korvalla.
Ilmoita asiavirheestä