Hiih­tä­jiä ja ret­kei­li­jöi­tä mat­kai­lee Syöt­teel­lä vielä jonkin verran – ta­pah­tu­ma­ka­len­te­ri on tyhjä ko­ro­na­ti­lan­teen takia

Syötteen matkailupalvelut ovat suurimmalta osalta käytännössä olleet kiinni tältä keväältä koronan takia.

Uusi Kide-hotelli on ollut avoinna ja matkailijoitakin on majoittunut.

– Ei asiakasmäärä mikään hurja ole ollut. Viikonvaihteisin on ollut hieman vilkkaampaa, mutta alkuviikot ovat hiljaisia. Katsotaan miten tämä jatkuu ja pidetäänkö avoinna enää vapun jälkeen, tuumii hotellin omistaja Jorma Terentjeff.

Kide-hotelli toimii ilman varsinaista vastaanottoa, eikä hotellilla myöskään ole ravintolapalveluita.

– Siellä voi majoittua kaikki koronan vaatimat turvallisuusmääräykset huomioiden. Ei ole käytäviä, eikä vastaanottotiloja. Asiakkaat pääsevät suoraan avarasta sisäänkäynnistä ulos luontoon.

Hotellin aukioloa seurataankin nyt käytännössä viikkorytmillä.

– Kesän osalta noudatetaan viranomaismääräyksiä. Säätilasta riippuu myös paljon, miten edetään.

Mitään tapahtumia ei Syötteellä tulla järjestämään alkukesästä. Rakennettuja maastopyöräreittejä on mahdollisuus käyttää omatoimisesti.

– Tarkoitus oli järjestää opastettua toimintaa, mutta sitä ei voida nyt toteuttaa.

Myös Syötteen keskusvaraamo palvelee asiakkaita. Mökkien avainpalvelu hoidetaan poikkeustilanteen aikana ainoastaan avainboksien kautta.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä