Mielipidekirjoitus

Häpeä Pohde! – Pu­das­jär­vel­lä on lak­kau­tet­tu jo ai­kai­sem­min ve­si­jump­pa­ryh­mät

Kaleva 1.6.2024 oli artikkeli “Pohde sulki kuntosalin erityisryhmiltä” Kaupungin liikuntapalvelut on aiemmin vuokrannut erityisryhmille yleisövuoroja kaupunginsairaalan palveluista. Artikkelista ilmenee että nyt Pohde ottanut tilat omaan käyttöön! toisin sanoen “heittänyt vammaiskuntouttajat pihalle!!!”

Vammaisneuvoston puheenjohtaja sanoo: "esteettömän kuntosalin sulkeminen ja liikuntavuorojen menetys on merkittävä heikennys ennaltaehkäisevän ja omaehtoisen terveyden ylläpidossa.”

Pohteen myötä myös täällä Pudasjärvellä on lakkautettu jo aikaisemmin tkn vesijumpparyhmät/ vammaisryhmät jotka ennen pohdetta pyöri hyvin ja oli todella tarpeellinen! Sama asia ei ole jumpata televisionäytön välityksellä. Kokonaan erinlaista on jumpata näyttöpäätteen avulla. Näytön ohjeistuksen mukaan ei tule eikä saa vertaistukea!

Useat vesijumpparit ovat ottaneet minuun vuoden aikana yhteyttä ja kysyneet jopa “etkö voi asialle tehdä jottai?  Ei kehtaa lähteä yksin vesijumppaan. Se vesijumpparyhmä pitäs saada uusiksi pyöriin! Tässähän kuihtuu kun ei oo ennää vertaistukea! Teeppä asialle jottai!” Muuta tässä vaiheessa en voi tehdä kun antaa asian julkisuuteen!

Todellakin Puikkarin kuntouttava vesijumpparyhmä joka on eri vammautuneiden vertaistukiryhmä ja tärkeä toimintamuoto, on lakkautettu eikä luvassa ko. toimintaa ole tulossa uudelleen!

Omien kipujen, vammojen ja keskustelun hoitoa jossa tulee huomaamatta hoidettua myös mielenterveyttä!

Vetoankin Pohteeseen jo tiukasti.  Antakaa vammaistenkin elää mahdollisen normaalisti! Antakaa heidän pitää itseään kunnossa! Antakaa heille mahdollisuus olla kuten me muutkin! Vamma ei saa olla esteenä Pohteelle! Vammaisetkin ovat ihmisiä!

Säästöjä tällainen malli ei tuo! Lisäkuluja vaan kun ihminen “ruostuu kotia ja syrjääntyy lopulta” Antakaa vammaisenkin elää!!!

Kaisu HeikkinenLiike Nyt, Pudasjärvi