Juha Hagelberg
Pudasjärvelle on perustettu toissa viikolla uusi urheiluseura, Pudasjärven Frisbeeseura ry.
Hankkeen takana ovat paikalliset lajin harrastajat Lauri Heikkilä, Mikko Salmela, Toni Outila ja Janne Majava. Heidän mielestään Pudasjärvellä mahdollisuudet lajin harjoittelemiseen ovat olleet rajalliset.
Seuran johdon mukaan Kurenalla ei ole täysimittaista 18 maalikorin rataa. Ranualta ja Taivalkoskelta sellaiset löytyvät. Lisäksi Oulun lähialueella on seitsemän mitat täyttävää rataa.
Niinpä frisbeemiehet ovat harrastaneet lajiaan tähän saakka suurimmaksi osin ulkopaikkakunnilla työmatkojensa yhteydessä. Syötteelläkin täysmittainen rata on, mutta se on syrjässä kuntakeskuksesta ja sinne on pitkä matka.
– Rata on ihan hyvä, mutta loppukesästä pitää kiekkoa nakata lämpöhaalarit päällä, jos meinaa sääskien kanssa selviytyä, tuumii seuran tuore puheenjohtaja Heikkilä.
Myös Pikku-Syötteellä on rata turisteja varten, mutta varapuheenjohtaja Salmelan arvion mukaan se on hankalaan paikkaan tehty. Lisäksi opastus ja ylläpito on satunnaista.
Yhdeksän maalikorin rata löytyy Rajamaan rannan varsin suppealta alueelta, mutta se ei enää pitemmälle harrastuksessaan edenneille riitä.
Radan varrella risteilee lenkkipolkuja ja leikkipaikkoja. Heikkilän tiedossa on, että läheltäpiti-tilanteita on kiekkoa nakatessa sattunut. Lisäksi pelivälineitä on lentänyt Iijokeen.
Ensitöikseen vasta perustettu yhdistys on suunnanneet katseensa Jyrkkäkoskelle, jonne olisi mahdollista rakentaa täysmittainen kahden kilometrin rata.
Frisbeemiesten mukaan rata voitaisiin suunnitella vaihtelevaan maastoon siten, ettei se häiritsisi alueen lenkkeilijöitä eikä hevosharrastajia. Paksumman lumen aikaan rata olisi automaattisesti vailla käyttöä, joten ei olisi vaaraa törmätä edes hiihtäjiin.
Verrattuna muihin paikkakunnalla viime aikoina suunnitteilla olleisiin urheilua palveleviin hankkeisiin frisbeegolfradan rakentaminen on Heikkilän mukaan lisäksi huomattavasti edullisempaa.
– Ratahankkeissa 10 000 eurolla saa jo paljon ja 20 000:lla priimaa, hän laskee ja kertoo, ettei kallista ole välinepuolellakaan.
Frisbeegolfseuran johdon mukaan lajin harrastajia paikkakunnalta löytyy. Mikäli rataa ryhdyttäisiin rakentamaan, puheenjohtajalla on jo valmiina 25 henkilön lista, jotka ovat lupautuneet talkoisiin.
– Harrastajia tulisi paikkakunnalle lisää, mikäli olisi asianmukaisia suorituspaikkoja. Vahvasti sosiaalinen laji sopii kaikenikäisille sukupuolesta riippumatta.
– Laji on liikunnallinen. Pari kilometriä pitkän radan kiertämisessä kertyy matkaa 3–4 kilometriä. Edellytyksenä on, että pystyy kävelemään ja saa käden koukkuun.
Miesten arvelun mukaan täysmittainen rata houkuttelisi Jyrkkäkoskelle väkeä kauempaakin, sillä lajin harrastajilla on tapana kiertää kentältä toiselle.
Frisbeegolf on Suomessa kovassa nousussa. Vuonna 2008 ratoja oli 50, kymmenen vuotta myöhemmin 650. Heikkilän mukaan suomalaisten harrastusten yhden vuosittaisen harrastuskerran laskennassa frisbeegolf sijoittui toiseksi heti jalkapallon jälkeen. Kolmantena tuli jääkiekko.
Seuran ensimmäisiin tehtäviin kuuluu lajin tunnetuksi tekeminen ja välineiden hankinta, joita voitaisiin aluksi lainata aloittelijoille.
Tällä hetkellä kiekkoja voi lainata myös kirjastosta, mutta eivät ne ole Heikkilän mukaan kalliita ostaa kaupastakaan. Jo 30 eurolla pääsee alkuun.
Pitemmälle ehtineet kuitenkin hommaavat yleensä henkilökohtaiset välineensä. Esimerkiksi Salmelan frisbeerepusta löytyy eri heittotarkoituksiin valikoituja kiekkoja enemmän kuin golfarilta mailoja mailapussista.
– Lajin vaikeusaste on verrattavissa tavalliseen golfiin ja se koukuttaa, frisbeemiehet varoittelevat.
Tunnetaan myös nimillä kiekko- tai liitokiekkogolf.
Urheilulaji, jonka perusperiaate on sama kuin golfissa. Täysmittainen rata on 18-väyläinen, joiden päässä on reiän sijasta maalikori.
Radat ovat yleensä vaihtelevassa maastossa, joka tarjoaa luonnollisia esteitä pelivälineen lentoradalle.
Pelin tavoitteena on päästä radan alusta loppuun mahdollisimman vähin heitoin.
Pelataan muovisilla kiekoilla, joita on erilaisille matkoille ja olosuhteille kuten golfissa: draiverit, midderit ja putterit.
Frisbeegolfradat ovat yleensä käyttäjilleen ilmaisia.