Pudasjärven Jongunkylältä kotoisin oleva Anu Elsilä voitti lauantaina 15.7. Nokian Tottijärvellä valtakunnallisen aluemestaruuden matkaratsastuksessa hevosellaan Habanero SE.
Mestaruus ratkottiin 64 kilometrin matkalla ihanneaikakilpailuna. Kokonaisratsastusaika oli 4:20:52 keskivauhdin ollessa 14,7 km/h. Habanero on 12-vuotias arabialainen täysiveriruuna, ja Elsilä on valmentanut sitä matkaratsastuksessa neljä vuotta.
Matkaratsastus on hevosen nopeus- ja kestävyyskilpailu, joka samalla testaa ratsastajan maastoratsastustaitoa. Matkaratsastus on yksi ratsastuksen vanhimpia kilpalajeja, ja laji on yhä edelleen varsin arvostettu maailmalla.
Suomessa pisimmät matkat ovat 120 km. Kansainvälisissä kilpailuissa, kuten MM-kilpailuissa pisin matka on 160 km. Kaksipäiväisissä kilpailuissa matka voi olla vielä pitempi. Useita tunteja kestävällä matkalla hevosen ja ratsastajankin on oltava todella hyvässä kunnossa.