Pudasjärven kasvu on kiinni työvoiman saannista, ei työttömyydestä kuten yleinen näkemys tähän saakka on ollut, totesi Pudasjärven kaupungin elinvoimavaliokunta ensimmäisessä kokouksessaan.
Vaikka paikkakunnalla onkin korkea työttömyysaste, niin työttömyyden rakenne on erilainen kuin takavuosina. Kaikkia työttömänä olleita ei voida suoraan siirtää yrityksen palvelukseen vaan tarvitaan lisäkoulutusta tai muita työelämään sopeuttamisen polkuja.
Paikallisilta yrittäjiltä tulleen palautteen mukaan nykykäytäntö on ongelmallinen. TE-toimiston kautta työpaikkahaastatteluihin tulee runsaasti henkilöitä ja yrittäjältä menee haastattelujen tekemiseen paljon aikaa. Osa yrityksistä onkin jo siirtynyt suorahaastatteluun, jossa työnantaja valitsee itse haastatteluun otettavat henkilöt.
Yleistymässä on myös käytäntö, jossa työntekijä tulee ensin vuokrafirman kautta töihin ja siirtyy myöhemmin suoraan yrityksen kirjoille. Myös eläköityminen aiheuttaa sekä uusien yrittäjien että yrityskohtaisen koulutustarpeen kasvua Pudasjärvellä. Alueella toimivien suurten yritysten työvoimapulaan liittyy keskeisesti töiden kausiluontoisuus.
Lisäksi elinvoimavaliokunta näki paikkakunnalle muuttamisen kulmakivenä asuntokannan ja vuokra-asuntojen saatavuuden. Paikkakunnalla olisikin mainio tilaisuus ulkopuolisille rakennuttajille, koska vuokra-asunnoista on jatkuva pula.
Perikuntien omistamat ja tyhjillään olevat tilat olisi tärkeää saada aktiivisesti vuokra- ja myyntimarkkinoille. Myös rantatontteja tarvitaan lisää näkyvään myyntiin.
Elinvoimavaliokunta päätti antaa kokouksittain ohjeistuksia, joita viedään virkamiesvalmisteluna eteenpäin. Ensimmäinen ohjeistus annettiin johtoryhmälle. Se valmistelee kaupunginhallituksen käsiteltäväksi esityksen siitä, miten voidaan varmistaa oman edunvalvonta kaupungin ulkopuolella toimivissa päättävissä elimissä, jotka päättävät myös Pudasjärven kaupungin asioista.
Hyvä esimerkki tällaisesta tahosta on Oulun seudun koulutuskuntayhtymä, joka vastaa Pudasjärven OSAO:n toiminnasta. Lisäksi elinvoimavaliokunta ohjeisti kehittämistoimea kehittämään lähiruokatoimintaa uudelle tasolle. Vuoden 2018 aikana Pudasjärvellä tulee olla toimiva keruutuotteiden järjestelmä, joka parantaa lähiruoan käyttöä.
Elinvoimavaliokunnassa käytiin kantaaottavaa keskustelua niistä näkemyksistä ja keinoista, joilla päästään toukokuussa 2017 vahvistetussa uudessa kuntastrategiassa asetettuihin tavoitteisiin. Pudasjärven kaupunginvaltuuston yksimielisesti hyväksymän kuntastrategian keskeinen tavoite on 500 uutta työpaikkaa ja 10 000 asukasta 2027 mennessä.
Keskustelussa todettiin, että elinvoimavaliokunnan kokoonpanon vahvuus on se, että jäsenet edustavat eri toimialoja. Tällöin valmistelussa mietitään asioita eri näkökulmista.
Lokakuun elinvoimavaliokunnan kokouksen yhteydessä pidetään tapaaminen tuottajien ja yrittäjien edustajien kanssa.