Viisi ukkometsoa soitimelta kotiin

Ano Tenhunen sai eräoppinsa enoltaan

Kun Tenhusen Ano ei kaatunut sodassa, oli kaatuminen lähellä sorsajahdissa. Aloituspäivänä jossain Savonlinnan seudulla hyvän metsästyskaverin haulikko laukesi noin puolen metrin etäisyydellä Anon selän takana ja haulit pyyhkäisivät päässä olleeseen metsästyslakkiin ruman orkosen. Lakki syttyi aseen suulieskasta palamaan. Hiuksiin syntyi jakaus, mutta päänahka säilyi ehyenä. Sorsan yllättävä lentoonlähtö aiheutti uhkaavan tilanteen.

Iijokiseutu22.08.2011:

Liikkeenharjoittaja Ano Tenhunen on vuosien varrella tullut tutuksi kaikille metsästyksen harrastajille Pudasjärvellä ja monille metsästyksestä sekä aseista kiinnostuneille ympäri maan.

Ano Tenhunen tunnetaan hyvin myös Suomessa toimivissa asetehtaissa, samoin kuin kaikissa erä-alan liiketoimintaa harjoittavissa yrityksissä. Laaja on se tuttavien ja ystävien joukko, joka kunnioittaa Tenhusen mittavaa kokemusta ja tietämystä alansa asiantuntijana.

Lue juttu kokonaisuudessaan paperilehdestä.

TUOREIMMASSA PAPERILEHDESSÄ
  • Pudasjärven ja Taivalkosken uudet ylioppilaat.
  • Pöllinheiton SM-kisa Livolla.
  • Jyrkkäkoskelle tulossa lisää liikennemerkkejä.
  • Riekinkankaan hautausmaalla siivoustalkoot.
  • Karhun salakaato Kuusamossa.
VIIKON KYSYMYS

Muistatko valmistuneita?

JÄTÄ JUTTUVINKKI
Toivoisitko lehdessämme olevan juttua jostakin sinua kiinnostavasta asiasta?

JÄTÄ JUTTUVINKKI

TEXTARIT
Lähetä viesti Iijokiseudun Textaripalstalle puh. 044 0860070. Viesti maksaa operaattorisi normaalin viestimaksun. Lähetyksessä täytyy näkyä lähettäjän numero. Toimitus voi muokata lähetettyjä tekstejä.
KESKUSTELUSSA
LUKIJOIDEN KUVAT JA VIDEOT
Liitä mukaan pieni tarina, mitä kuvassa tapahtuu. Iijokiseutu voi julkaista kuvan lehdessä.

KATSO KAIKKI KUVAT