Pudasjärven ja Taivalkosken verotoimistot suljetaan
Iijokiseutu20.04.2012:
Verohallinto aikoo sulkea Pudasjärven ja Taivalkosken toimipisteet viimeistään vuoden 2013 aikana. Ennen Pudasjärven toimipisteen sulkemista sen aukioloaikaa supistetaan niin, että se on avoinna vain tiistaisin.
Ketään ei irtisanoa, luvataan Verohallinnosta – ja kerrotaan, että suunnitelman mukaan sulkeminen tapahtuu kokonaan lakkauttamalla tai muodostamalla toimistoista etätyöpisteitä, jossa ei ole asiakaspalvelua.
Käyntiasiointi luvataan Verohallinnon mukaan säilyttää siten, että palvelua on saatavilla vähintään ”kerran viikossa kohtuullisen asiointimatkan etäisyydellä”. Pudasjärven toimipisteen lakkautuksen jälkeen lähin toiminnassa oleva verotoimisto on Oulussa.
Verohallinnon mukaan toimipisteiden vähentäminen johtuu toiminnan tehokkuuden ja tuottavuuden parantamisesta. Asiointitarpeita on merkittävästi vähennetty hankkimalla suuri osa verotukseen tarvittavista tiedoista ennakolta.
Asiakastutkimusten mukaan yritykset hoitavat veroasiansa pääosin sähköisiä kanavia käyttäen ja osa henkilöasiakkaistakin asioi verkko- ja puhelinpalvelujen kautta. Myös postin kautta tapahtuva asiointi on mahdollista.


