Kulttuuri-strategiaa laaditaan

Iijokiseutu09.12.2011:

Pudasjärven kaupunki on lähdössä mukaan maakunnalliseen kulttuurin ja luovien alojen strategian laadintaan. Hankkeen kokonaisbudjetti on yhteensä 80 000 euroa, josta Oulunkaaren osuus on 800 euroa.

Pohjois-Pohjanmaan kulttuurin kehittämissuunnitelma on edellisen kerran tehty vuonna 1992, mutta toimintakenttä oli tuolloin hyvin toisenlainen kuin nykyisin.

Viimeaikoina kulttuurin merkitys on tiedostettu vetovoimatekijänä. Se on huomioitu toimintatapoihin liittyvissä asioissa myös vuonna 2010 laaditussa maakuntaohjelmassa. Alueella ei ole vahvoja, alaa eteenpäin vieviä suurtyönantajia eikä merkittävää alan etujärjestöjä, jotka voisivat asiaa ajaa.

TUOREIMMASSA PAPERILEHDESSÄ
  • Pudasjärven ja Taivalkosken uudet ylioppilaat.
  • Pöllinheiton SM-kisa Livolla.
  • Jyrkkäkoskelle tulossa lisää liikennemerkkejä.
  • Riekinkankaan hautausmaalla siivoustalkoot.
  • Karhun salakaato Kuusamossa.
VIIKON KYSYMYS

Muistatko valmistuneita?

JÄTÄ JUTTUVINKKI
Toivoisitko lehdessämme olevan juttua jostakin sinua kiinnostavasta asiasta?

JÄTÄ JUTTUVINKKI

TEXTARIT
Lähetä viesti Iijokiseudun Textaripalstalle puh. 044 0860070. Viesti maksaa operaattorisi normaalin viestimaksun. Lähetyksessä täytyy näkyä lähettäjän numero. Toimitus voi muokata lähetettyjä tekstejä.
KESKUSTELUSSA
LUKIJOIDEN KUVAT JA VIDEOT
Liitä mukaan pieni tarina, mitä kuvassa tapahtuu. Iijokiseutu voi julkaista kuvan lehdessä.

KATSO KAIKKI KUVAT